Ako funguje VoIP technológia?

Blog > Článok

VoIP technológia sa rýchlo stala technológiou, o ktorej sa veľa hovorí, ale len málo ľudí rozumie tomu, ako funguje. Pre priemerného človeka rozhovor o VoIP znamená brodenie sa skratkami a záhadnými výrazmi ako SIP, UC a ďalšími. Niet divu, že všetci sú zmätení.

Ak vaša firma uvažuje o inovácii na VoIP, no nemáte dostatok informácií, ste na správnom mieste. Pokračujte v čítaní, aby ste si objasnili, ako funguje VoIP technológia.

Čo je VoIP?

VoIP označuje súbor štandardov, ktoré umožňujú ľuďom uskutočňovať hlasové hovory cez internet namiesto toho, aby používali tradičnú pevnú linku. VoIP je tiež všeobecne známe ako internetové telefonovanie. Optimal Call dokáže implementovať VoIP rôznymi spôsobmi, ktoré vychádzajú zo SIP protokolu. Existuje veľa štandardov, hoci SIP je najbežnejším protokolom.

Ľudia začali prechádzať na VoIP, pretože je to lacnejšie ako používanie tradičných telefónnych systémov. VoIP tiež používateľom umožňuje uskutočňovať hovory, aj keď nemajú tradičnú pevnú linku. Potrebujete iba pripojenie na internet a zariadenie, ktoré dokáže uskutočňovať VoIP hovory.

Ako funguje VoIP technológia?

Teraz, keď viete, čo je VoIP, je čas pochopiť základy tejto technológie. VoIP funguje tak, že prevádza hlasové signály na digitálne dátové pakety. Po tejto konverzii sú dátové pakety nerozoznateľné od akýchkoľvek iných údajov, ako sú e-maily, obrázky alebo videá. To znamená, že sa dajú prenášať cez počítačové siete bez potreby ďalšej infraštruktúry, ako sú medené drôty. Keď dátové pakety dorazia na miesto určenia, znovu sa zhromaždia a prevedú späť na hlasové signály pre druhého používateľa.

Typický systém VoIP má veľa komponentov, ale koncový používateľ zriedka vidí pohyblivé časti. Užívateľské skúsenosti s VoIP sa nelíšia od používania tradičnej pevnej linky. Dokonca aj stolové telefóny vyzerajú pozoruhodne podobne. VoIP však ponúka ďalšie výhody v tom, že na telefonovanie nepotrebujete telefóny. Používatelia môžu uskutočňovať a prijímať VoIP hovory prostredníctvom počítačov, smartfónov, tabletov a mnohých ďalších zariadení pripojených na internet. Stačí, ak si jednoducho nainštalujú aplikáciu softfónu.

Typy VoIP systémov

Predtým, ako VoIP priemysel vyzrel, existovalo veľa konkurenčných štandardov a alternatív pre internetové hlasové hovory. V súčasnosti je SIP protokol (Session Initiation Protocol) najčastejšie používaným priemyselným štandardom. Podnikateľské organizácie zvažujúce VoIP majú dve možnosti. Prvou možnosťou je použitie hosťovaného poskytovateľa VoIP služieb. Druhou možnosťou je nákup a používanie SIP trunkov s hardvérom IP-PBX alebo jeho cloudovou formou. Optimal Call vám dokáže poskytnúť obe alternatívy.

SIP Trunking

Tradičný obchodný telefónny systém pozostáva z pobočkovej ústredne (Private Branch Exchange) a jednotlivých telefónnych liniek. Celý systém je spojený s miestnou telefónnou spoločnosťou s fyzickou infraštruktúrou a nazýva sa trunk. Hardvér PBX umožňuje organizácii zdieľať sadu telefónnych liniek medzi zamestnancami. Týmto spôsobom spoločnosť nemusí kupovať samostatné linky pre každého zamestnanca.

SIP trunking je podobný, okrem prípadu, že neexistuje žiadne fyzické spojenie medzi podnikom a poskytovateľom služieb. Trunk je virtuálne spojenie cez dátovú sieť. PBX je schopná spracovať internetové hovory, a preto sa označuje ako IP-PBX. Ústredňa môže byť vo forme hardvéru alebo cloudu. Zvyšok systému pozostáva z radu stolových telefónov, mobilných zariadení, počítačov a tabletov.

SIP trunking ponúka významnú výhodu oproti tradičnému systému PBX. S tradičnými pevnými linkami musia podniky nakupovať trunky v konkrétnych množstvách. Jeden trunk dokáže spracovať 23 hlasových kanálov. Spoločnosti ich musia kúpiť v násobkoch 23, aj keď potrebujú iba 35 kanálov. SIP trunky nemajú také obmedzenia. Organizácia si môže kúpiť presne toľko liniek, koľko potrebuje.

Hosťované VoIP

Hosťované VoIP sa úplne neodlišuje od používania SIP trunkov, akurát všetky služby máte zabezpečené od jednej spoločnosti, ktorá sa stará o správu služieb vzdialene. Organizácia nemusí kupovať žiadne hardvérové ani softvérové licencie. V areáli sa nenachádza žiadne vybavenie. Optimal Call doručí telefónne služby cez internet priamo obchodnému klientovi. Postaráme sa tiež o zriadenie infraštruktúry (stolné alebo bezdrôtové telefóny), jej údržbu a pravidelné aktualizácie.

Hosťované VoIP sa nazýva aj cloudové VoIP, pretože služby sú poskytované prostredníctvom internetu. Správcovia v rámci organizácie môžu vykonávať zmeny funkcií dostupných pre používateľov prostredníctvom online užívateľského rozhrania. Výhodou je okamžité pridanie nových funkcií a telefónnych liniek. Nie je potrebné čakať, kým technik nainštaluje fyzické vybavenie alebo káble.

Hosťované VoIP sa rýchlo stalo populárnym, najmä medzi malými a strednými podnikmi. Každá organizácia, ktorá nemá vlastné odborné znalosti na nastavenie a správu svojho systému, sa môže rozhodnúť pre hosťované VoIP. Túto možnosť si často vyberajú aj väčšie organizácie, pretože svojim zamestnancom umožňujú sústrediť sa na iné produktívnejšie úlohy.

Je VoIP technológia drahá?

VoIP je všeobecne oveľa lacnejšie ako používanie tradičných telefónnych liniek. Existujú však rozdiely v nákladoch medzi hosťovaným VoIP a SIP trunkingom. Inštalácia SIP trunku s už existujúcou IP-PBX si zväčša vyžaduje viac času. Hosťované VoIP služby možno spustiť za okamih bez použitia kreditnej karty v skúšobnej verzii!

Podniky samozrejme berú ohľad na náklady. Hosťovaný VoIP systém od Optimal Call je za viac ako priaznivé ceny. Ponúkame paušálne hlasové služby neobmedzených volaní a pre individuálnych klientov je k dispozícii tiež kredit.

SIP trunking je drahšou alternatívou, v prípade, že spoločnosť potrebuje uskutočňovať alebo prijímať viac súbežných hovorov na jednom čísle. Pretože podnik alebo správca ústredne riadi telefónny systém, potrebuje odborníkov, ktorí dokážu riešiť problémy systému a tiež zachovať optimálnu funkčnosť.

Čo potrebuje podnik na používanie VoIP?

Z pohľadu jedného používateľa nepotrebujete nič iné ako vysokorýchlostné pripojenie na internet a zariadenie schopné uskutočňovať VoIP hovory. Z obchodného hľadiska však existujú špecifické požiadavky na implementáciu VoIP telefónnych systémov.

Sieťová infraštruktúra

Väčšina firiem už má robustné a vysokorýchlostné pripojenie na internet pre nevyhnutné podnikové nástroje. Vaša existujúca sieť však nemusí mať šírku pásma na podporu ďalšieho hlasového prenosu. V niektorých prípadoch musia organizácie upgradovať alebo dokonca pridať druhú internetovú linku, aby podporovali VoIP.

Navyše staršia sieťová infraštruktúra, ako sú routere a switche, nemusí byť schopná podporovať VoIP. Niekedy potrebujete len aktualizáciu firmvéru, no inokedy je nutné nahradiť starnúci hardvér.

Používajte softphone Zoiper so službou Optimal Call.

IP telefóny

Na uskutočňovanie hovorov potrebujete tiež zariadenia. To je miesto, kde VoIP zažiari. Organizácie môžu na volanie používať kombináciu stolových telefónov, počítačov a mobilných zariadení.

Znamená to, že nemusíte kupovať IP telefóny pre každého zamestnanca. Pracovníci, ktorí potrebujú často cestovať alebo pracovať z domu, môžu používať na volanie svoje smartfóny s aplikáciou softfónu. Vedúci pracovníci môžu vyžadovať špičkové telefóny s najlepšími funkciami. Zamestnanci, ktorí sú vždy pri svojich pracoviskách, môžu používať notebooky s náhlavnou súpravou.

Je tiež možné, aby používatelia využívali kombináciu zariadení pripojených k rovnakému číslu. Môžu volať alebo prijímať hovory z ktoréhokoľvek z týchto zariadení v závislosti od ich polohy alebo potreby. Zamestnanci môžu tiež nakonfigurovať svoje účty tak, aby prichádzajúce hovory zvonili všetkými zariadeniami naraz alebo zvonili každé zariadenie jeden po druhom, až kým sa hovor neprijme.

VoIP systémy sú flexibilnejšie ako tradičné podnikové telefónne systémy. Môžu sa tiež zväčšovať alebo zmenšovať v závislosti od vašich obchodných požiadaviek. Môžete pridávať nové čísla, linky a používateľov bez toho, aby ste museli čakať na technika. VoIP umožňuje podnikom pridať kapacitu na zvládnutie náhlych prudkých dopytov. Funguje to aj opačne. Linky môžete kedykoľvek odstrániť, ak ich nepotrebujete.

Aký je najlepší VoIP systém pre podniky?

Spoločnou otázkou pre podnikateľov a manažérov je, aká je najlepšia voľba pre ich kanceláriu. Bohužiaľ, neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Najlepšia voľba pre akékoľvek podnikanie závisí od požiadaviek a dokonca od okolností. To, čo funguje pre vašu spoločnosť, nemusí byť vhodné pre inú. Zároveň môžete zistiť, že služba, ktorá roky funguje dobre, už nie je vhodná, pretože sa zmenili vaše obchodné potreby.

Vo všeobecnosti sa malé a stredné podniky rozhodli pre hosťované VoIP pre jeho nízku cenu a bezúdržbovú štruktúru. Väčšie organizácie, ktoré uprednostňujú ovládanie svojich telefónnych systémov alebo už majú existujúci systém od iného providera, sa už dlho spoliehajú na SIP trunking. V rámci odvetvia sa však situácia mení. Cloud VoIP sa stáva čoraz obľúbenejším.

Teraz, keď viete, ako funguje VoIP technológia, čo tak ju vyskúšať pre vaše podnikanie? Zaregistrujte sa ešte dnes a zažite výhody VoIP sami!

This content will appear inside a popup…