Aký je rozdiel medzi VoIP a SIP?

Blog > Článok

V podnikovom svete prichádza prakticky každá technológia s lavínou skratiek. Vezmime si pre príklad telefóniu. Nie veľa ľudí vie, čo znamená PSTN, PRI, ISDN, VoIP, SIP a iné. Iste, môžete mať nejasnú predstavu o tom, že sa používajú niekde v kancelárii.

Nie je prekvapením, že jednou z najbežnejších otázok je – aký je rozdiel medzi VoIP a SIP? Pre priemyselného experta je očividný. Pre amatéra až tak nie. Často sa zdá, že predajcovia ich používajú zameniteľne, ale tiež odkazujú na rôzne veci.

Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny systém pre svoju firmu, venujte okamih pre porozumenie pojmom VoIP a SIP.

VoIP vs. SIP

Keď sa ľudia pýtajú na rozdiel medzi VoIP a SIP, zvyčajne chcú vedieť, ktoré z nich majú používať. Čo je lepšie pre vašu firmu? Bohužiaľ, porovnávanie je neefektívne. Je to preto, lebo sa odkazujú na úplne rozdielne veci.

Čo je VoIP?

VoIP znamená Voice over Internet Protocol. Stručne povedané, ide o technológiu, ktorá umožňuje hlasovému signálu cestovať cez internet. Dá sa tiež nazvať širokopásmové telefonovanie, internetové telefonovanie alebo mnohými inými menami. Nezáleží na tom, akú technológiu používate alebo hardvér či softvér. Pamätajte, že ak hlasový hovor prechádza cez internet, možno ho nazvať VoIP.

Čo je SIP?

SIP je skratka pre Session Initiation Protocol. Protokol je systém digitálnych pravidiel, ktorý umožňuje zariadeniam navzájom komunikovať. Myslite na to, ako na jazyk počítačového hardvéru. Ak váš počítač a modem nehovoria rovnakým jazykom, nemôžu komunikovať.

SIP je jednoducho jedným z mnohých protokolov, ktoré možno použiť na implementáciu VoIP. Používa sa na nastavenie a ukončenie multimediálnych relácií, vrátane hlasu a videa. V súčasnosti je to najpoužívanejší protokol a je priemyselným štandardom. Možno, keď sa používatelia snažia zistiť, čo je VoIP, priemyselný štandard používania protokolu SIP s VoIP je dôvodom, prečo je medzi nimi veľa zmätených ľudí.

Vzťah medzi VoIP a SIP

Teraz, keď poznáte špecifiká toho, čo je VoIP a SIP, je dôležité pochopiť, ako spolu súvisia. Je to podobný vzťah ako je medzi webovými stránkami a HTML. Webová stránka je zbierka stránok, ktoré sú prístupné pomocou webového prehľadávača. HTML je jeden jazyk, ktorý môžete použiť na vytváranie webovej stránky. Avšak mnoho stránok používa aj iné jazyky, ako je napríklad JAVA.

Podobne sa VoIP vzťahuje na akýkoľvek spôsob odosielania hlasových hovorov cez internet. To znamená, že všetko od Skype a FaceTime až po telefónne služby pre firmy spadá pod to isté. SIP je iba jedným z mnohých protokolov, ktoré sa v súčasnosti používajú. Takže VoIP môžete implementovať aj s inými protokolmi.

Napríklad Skype nepoužíva SIP. No väčšina telefónnych systémov na úrovni podniku sa na to spolieha. Inými slovami, nie každý VoIP systém používa protokol SIP. Drvivá väčšina VoIP služieb ho však využíva, pretože je to priemyselný štandard.

Sólo VoIP alebo VoIP so SIP

Porovnávať VoIP a SIP nie je tak efektívne ako uviesť výhody a nevýhody VoIP s a bez SIP.

Ak potrebujete iba hlasovú komunikáciu, môžete sa rozhodnúť nepoužívať SIP. Vyžaduje to malé alebo žiadne investície s neustálymi úsporami nákladov. Tieto systémy nevyžadujú inštaláciu na mieste a sú prenosné. Môžete získať základné funkcie ako ID volajúceho či čakajúci hovor.

Existuje dôvod, prečo väčšina organizácií uprednostňuje použitie VoIP so SIP. V skutočnosti ich je niekoľko. Prvý je, že môžete integrovať rôzne typy multimediálnych kanálov do jedného systému. Môžete prenášať hlasové hovory, video-hovory, konferenčné hovory atď. Taktiež môžete bezproblémovo integrovať do balíkov Unified Communication (UC). Je veľmi flexibilný a poskytuje tiesňové možnosti v prípade núdze.

Skôr či neskôr firmy zistia, že musia upgradovať na VoIP pomocou SIP, aby dosiahli pokročilejšie funkcie. Majúc na pamäti budúci rast a expanziu, niet divu, že druhá možnosť je populárnejšia.

Prečo je SIP dôležité?

Protokol je systém pravidiel pre výmenu správ medzi hardvérom. Moderné digitálne služby využívajú mnoho protokolov ako je SIP, TCP, HTTP a iné. Protokol definuje syntax a sémantiku komunikácie. Postupom času sa mnohé protokoly vyvíjajú, aby sa stali priemyselnými štandardmi, keďže ich väčšina vývojárov používa.

SIP je jedným z takých štandardov používaným vo VoIP. Určuje spôsob odosielania správ medzi koncovými bodmi na nastavenie a správu multimediálnych relácií. Skutočný hlas a video sú prenášané inými protokolmi. SIP spracováva manažment podielu hovorov. Väčšina organizácií sa rozhodne pre SIP, pretože si môžu byť istí interoperabilitou. Môžete si zakúpiť hardvér kompatibilný so SIP a viete, že bude fungovať s vaším systémom. Nemusíte sa obávať problémov s kompatibilitou a integráciou.

VoIP so SIP alebo bez SIP? Optimal Call vám to objasní.

Typy nasadenia VoIP

Existujú rôzne typy nasadenia VoIP, ktoré sa dajú použiť pre podnikanie. Keď si vyberáte vhodnú službu pre vaše komunikačné potreby, mali by ste zvážiť všetky typy nasadenia a uistiť sa tak, že urobíte najlepšie rozhodnutie pre vás a váš biznis. Najpopulárnejšie nasadenia VoIP sú nasledovné:

Hosťované VoIP

Keď sa povie VoIP, väčšina ľudí si vybaví hosťovanú službu. V tomto type nasadenia poskytovatelia manažujú PBX a všetky príbuzné komponenty. Telefónne služby sú klientom poskytované cez internet.

Hosťované služby sú populárne, pretože odstraňujú problémy s údržbou a opravami. Nemusíte riadiť systém, kupovať drahý hardvér alebo robiť pravidelný update. Je rýchle a jednoduché začať používať hosťované VoIP služby.

SIP Trunk

Ide o metódu doručovania telefónneho systému firmám s ich vlastnou IP PBX. Nahrádza štandardnú PRI linku medzi organizáciami a tradičnými telefónnymi operátormi. Slúži ako most medzi VoIP a verejnou telefónnou sieťou (PSTN). Nie je to fyzická linka, ale virtuálne spojenie medzi vaším biznisom a ITSP (Poskytovateľ internetových telefónnych služieb).

Predajca je zodpovedný len za pripojenie a poskytnutie oznamovacieho tónu, ktorý môžete použiť. PBX musíte v tom prípade riadiť sami. To znamená, že sa vaše tímy sami rozhodnú, ktoré funkcie povolia a budú spravovať. Vy budete rozhodovať kedy a ako sa aktualizuje váš hardvér a softvér. Budete tiež zodpovední za bezpečnosť dát a súkromie.

Nastavenie SIP Trunku je omnoho nákladnejšie ako používanie hosťovanej VoIP služby.

Zvoliť VoIP so SIP alebo bez? Optimal Call vám poradí.

Ktorý typ by ste si mali zvoliť?

Väčšina hosťovaných VoIP služieb využíva SIP ako protokol voľby. Takže nech si zvolíte akýkoľvek typ nasadenia, SIP bude hlavným komponentom. Teraz si môžeme položiť relevantnejšiu otázku, ako je otázka – čo je VoIP? Mali by ste ísť za hosťovanými službami VoIP alebo SIP Trunkom?

Rovnako ako u väčšiny otázok súvisiacich s technológiou, odpoveď znie – záleží na tom. Záleží na množstve faktorov:

  • Vybavenie a potreby vašej firmy
  • Vaše zdroje a rozpočet
  • Dostupnosť interných odborných znalostí
  • Dlhodobé úvahy

Obchodné potreby

Jedným z hlavných rozdielov hosťovanej služby a SIP Trunku je ovládanie. V prvej možnosti máte menšiu kontrolu nad funkciami, prispôsobením či zabezpečením. V druhej možnosti máte na starosti všetko.

Na trhu je mnoho poskytovateľov hosťovaných VoIP služieb. Optimal Call je skvelou voľbou, ak si nechcete lámať hlavu so správou a zabezpečením telefónneho systému. Ak však chcete mať všetko pod palcom, tak je pre vás lepšou voľbou SIP Trunk.

Rozpočet

Zatiaľ čo je SIP Trunk možno lacnejšou voľbou z dlhodobého hľadiska, potrebujete peniaze pre začiatok. Musíte zaplatiť IP PBX hardvér a iné komponenty. Pre veľa malých a stredných podnikov počiatočné výdavky môžu byť mimo ich dosah. Na druhej strane, môžete prejsť na hosťované služby za pár „šupiek“ mesačne.

Interné odborné znalosti

Pri hosťovaných službách nepotrebujete tím pre riadenie telefónneho systému. Optimal Call sa postará o všetko. So SIP Trunkom potrebujete mať tím, ktorý nasadí a bude udržiavať telefónny systém. Ak už takýto tím máte, tak je to super. Ak nie, budete musieť zamestnávať viac ľudí, čo znamená väčšie náklady.

Dlhodobé úvahy

Aký je potenciál rastu vášho podnikania? Koľko zmien očakávate z dlhodobého hľadiska? Hosťované služby VoIP sa môžu rýchlo meniť.

Rozšírenie inštalácie SIP Trunku môže vyžadovať ďalšie investície. Ale pre veľké alebo rastúce podniky má zmysel udržať si kontrolu nad telefónnymi systémami. Čím dlhšie ho používate, tým nižšie sú náklady na používateľa alebo na linku.

Teraz keď poznáte pre a proti rôznych typov nasadenia, bude pre vás jednoduchšie sa rozhodnúť. Predtým, ako sa rozhodnete zvážte svoje obchodné požiadavky, rozpočet a ďalšie faktory.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa toho, čo je VoIP alebo výhody používania protokolu SIP vo vašom systéme VoIP, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme!