FAQ: Business VoIP od Optimal Call

Blog > Článok

Výber najlepšej VoIP služby – v závislosti na cene, vlastnostiach, predajcovi či zákazníckemu servisu – nie je jednoduchá úloha. Vzhľadom k tomu, že technológia je relatívne nová pre organizácie, firmy si nemusia byť úplne isté podrobnosťami týkajúcimi sa implementácie VoIP. Pre objasnenie niektorých z nejasností, odpovedáme na pätnásť často kladených otázok.

Pozrime sa na VoIP FAQ!

1. Je business VoIP drahé?

Spoločnosti sú zvyknuté platiť viac za nové technológie. Väčšina z nich je príjemne prekvapená, keď zistia, že VoIP je v skutočnosti lacnejšie ako bežné pevné linky.

Skutočné náklady na modernizáciu telefónneho systému závisia od mnohých faktorov, ale organizácia určite zníži náklady, a to okamžite, ale aj dlhodobo.

2. Môže moja firma využívať existujúce vybavenie?

Aj napriek tomu, že je možné používať analógové zariadenia s adaptérmi, väčšina podnikov uprednostňuje nákup nových IP telefónov na používanie VoIP.

Základné IP telefóny sú relatívne lacné, no drahšie modely ponúkajú podstatne viac funkcií ako pevné linky.

3. Akú šírku pásma potrebujem?

To je jedna z najčastejších VoIP otázok. Rýchle internetové pripojenie je určite potrebné pre business VoIP.

Skutočná šírka pásma závisí od počtu súbežných hovorov, ktoré sa uskutočňujú. Veľký počet simultánnych hovorov vyžaduje väčšiu šírku pásma.

4. Znižuje prechod na VoIP kvalitu hovorov?

Kým kvalita hovoru nebola špičková pred desiatimi rokmi, VoIP sa rýchlo zlepšila.

V súčasnosti používatelia skutočne nerozoznajú rozdiel medzi hovormi uskutočnenými prostredníctvom siete PSTN a siete VoIP. Kvalita zvuku však závisí od množstva faktorov a preťaženie siete alebo zlá konfigurácia môže spôsobiť problémy.

5. Čo je kvalita služby QoS?

Služba QoS zabezpečuje, že VoIP hovory majú vyššiu prioritu ako iné úlohy (napríklad e-mail), pretože všetky tieto služby zdieľajú rovnakú dátovú sieť.

To je dôvod, prečo VoIP hovory znejú dobre, aj keď sa zvyšuje preťaženie siete. Služba QoS je zvyčajne povolená na routeroch a hrá významnú úlohu v kvalite zvuku.

6. Stratím všetky funkcie z pevných liniek?

VoIP skutočne umožňuje organizáciám využívať viac funkcií v porovnaní s pevnými linkami. Niektoré funkcie sú implementované efektívnejšie na VoIP a existuje množstvo funkcií, ktoré sú nedostupné pre staršiu technológiu PSTN.

Aj keď konkrétna funkcia, ktorú podnik potrebuje, nie je k dispozícii, je vysoko pravdepodobné, že existuje podobná.

7. Musím si zmeniť firemné číslo?

Samozrejmosťou je, že je možné portovať existujúce čísla na novú VoIP službu alebo dokonca presmerovať hovory prichádzajúce na jedno číslo na iné číslo.

V skutočnosti s VoIP môžu organizácie používať rôzne čísla na mnohé účely – na spustenie simultánnych marketingových kampaní, predajných akcií atď. Možnosti sú prakticky nekonečné.

FAQ VoIP od Optimal Call.

8. Môžu moji zamestnanci používať VoIP na mobile?

VoIP je možné ľahko nastaviť a nakonfigurovať pre použitie na mobilných zariadeniach.

Existuje mnoho aplikácii (Softphone) tretích strán k dispozícii pre veľké mobilné operačné systémy. Pomerne málo VoIP poskytovateľov ponúka svoju vlastnú aplikáciu.

9. Funguje Fax na VoIP?

Čísla od Optimal Call je možné využívať aj na faxovanie. Slúži na to funkcia Fax2Mail, kedy odoslaním faxu na číslo, príde daný text alebo súbor do vopred vybraného mailu. Všetky faxy sú konvertované do elektronickej podoby a prídu ako klasická emailová správa.

Služba Mail2Fax funguje opačným spôsobom. Pokiaľ chcete odoslať fax, tak vo svojej emailovej schránke zadáte adresáta v špeciálnom tvare a odošlete mail. Ústredňa od Optimal Call konvertuje text z online podoby a odošle fax do druhého zariadenia.

10. Čo sú kodeky a prečo sú potrebné?

Kodeky sa používajú na konverziu ľudského hlasu na digitálne signály, ktoré možno prenášať cez internet.

Niektoré kodeky dosahujú vysokú kvalitu tým, že nekomprimujú signál, zatiaľ čo iné umožňujú organizácii komprimovať údaje, aby sa zachovala šírka pásma.

Stupeň kompresie a optimalizácie zohráva významnú úlohu pri riadení kvality hovorov a spotreby šírky pásma. Niektorí predajcovia dokonca ponúkajú možnosť prepínať medzi rôznymi kodekmi v prípade potreby.

11. Ako získajú moji zamestnanci novú funkciu, číslo alebo linku?

Väčšina VoIP obchodných funkcií je jednoducho prístupná cez online riadiaci panel.

Spoločnosti môžu tiež obmedziť prístup založený na pracovných úlohách. Znamená to, že niektoré funkcie môžu povoliť samotní zamestnanci, zatiaľ čo iné požadujú činnosť supervízora alebo manažéra.

S hosťovaným obchodným VoIP, nové čísla môžu byť zabezpečené rýchlo, pretože základná platforma je škálovateľná a flexibilná.

12. Podporuje VoIP volanie na 112?

Je mýtus, že služby VoIP nepodporujú volanie na 112.

13. Je VoIP bezpečné?

VoIP je rovnako bezpečné (ak nie viac) ako pevné linky. Aj keď prechod na VoIP môže odhaliť chyby zabezpečenia, ich odstránenie nie je nemožné a proces je celkom podobný zabezpečeniu iných služieb, ktoré využívajú dátové siete.

Okrem toho, organizácie majú možnosť šifrovať VoIP hovory, takže neautorizovaní užívatelia nebudú môcť rozlúštiť rozhovory.

14. Aký je rozdiel medzi hosťovaným a On premise VoIP?

Hosťované VoIP znamená, že organizácia pristupuje k službe prostredníctvom cloudu a skutočný hardvér sa nachádza na mieste poskytovateľa.

On premise VoIP znamená, že organizácia nakúpi a udržiava vlastný IP PBX hardvér na volanie. Druhá možnosť je drahá a preto je hosťované VoIP viac populárne pre mnoho podnikov.

15. Bude VoIP pracovať v prípade núdze?

Na rozdiel od bežných pevných telefónov, VoIP telefóny vyžadujú energiu, aby sa mohli uskutočňovať hovory.

Preto by organizácie mali zabezpečiť zálohovanie v prípade, že sa napájanie v prípade núdze vypne alebo pridať IP telefóny do existujúceho riešenia.

Veríme, že sme vám pomohli objasniť VoIP FAQ. Ak máte stále nejasnosti, neváhajte si prečítať ostatné články či kontaktuje priamo pracovníkov Optimal Call!