Šesť zaujímavých faktov o VoIP

Blog > Článok

VoIP telefónne systémy a VoIP hovory sú v obchodnom svete už celkom známe. Táto technológia pravdepodobne v nasledujúcom desaťročí úplne nahradí PSTN. Mnohí telefónni operátori už oznámili dátumy ukončenia prevádzky starších sietí v určitých oblastiach. Dá sa s určitosťou povedať, že VoIP je štandard pre budúcnosť. O VoIP však stále existuje niekoľko vecí, ktoré nie sú všeobecne známe. Čítajte ďalej a zistite šesť zaujímavých faktov o tejto technológii.

Prvý VoIP hovor sa uskutočnil v roku 1974

Kedy si myslíte, že VoIP technológia prišla prvýkrát na scénu? VoIP sa začalo popularizovať pomerne nedávno. Aj keď je dnes súčasťou hlavného prúdu, chvíľu to trvalo. Mnoho ľudí si myslí, že ide o celkom novú technológiu, no v skutočnosti už nejaký čas existuje.

V roku 1974 bola uvedená na trh vôbec prvá verzia VoIP pomocou americkej vojenskej výskumnej siete ARPANET. Táto verzia sa prenášala pomocou hlasových dátových paketov, rovnako ako moderné VoIP. Znamená to, že VoIP je v skutočnosti o niekoľko desaťročí staršie, ako predpokladá väčšina ľudí.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo trvalo tak dlho, kým VoIP získalo popularitu. Jeden z dôvodov bol, že v tom čase neexistovalo vysokorýchlostné pripojenie k internetu. Znamená to, že prvé VoIP volania boli spájané so zlou kvalitou zvuku, prerušenými pripojeniami a ďalšími problémami.

Ďalším dôvodom je skutočnosť, že volania na dlhé vzdialenosti neboli pre podniky pred 40 až 50 rokmi nevyhnutné. Dnes môže dokonca aj malý podnik spolupracovať s partnermi a zákazníkmi vo viacerých krajinách sveta. Dopyt po lacných medzinárodných hovoroch bol jedným z dôvodov rýchleho prijatia VoIP.

VoIP hovory zvykli mať reklamy

Verili by ste, že v počiatkoch tejto technológie, uskutočneniu VoIP hovorov predchádzala reklama? Týmto spôsobom v tom čase používatelia platili za VoIP hovory. Našťastie pre nás tento obchodný model upadol na vedľajšiu koľaj a sa VoIP stalo obľúbeným a dostupným pre ďalších ľudí.

Keď sa na scéne začali objavovať vysokorýchlostné pripojenia, väčšina VoIP hovorov sa stala veľmi lacnou záležitosťou. Vďaka tomu na speňažovanie VoIP hovorov už viac nebola potrebná reklama.

Telefón nie je nutnosťou

Ak používate VoIP telefónnu službu, možno ste si uvedomili, že na telefonovanie nepotrebujete telefón. VoIP technológia nezávisí od konkrétneho zariadenia. Môžete uskutočňovať a prijímať hovory prostredníctvom počítačov, smartfónov či tabletov vďaka softphone (softfónu). Softphone je aplikácia, ktorú môže používateľ využívať namiesto stolných telefónov, pričom ho dokáže úplne nahradiť. Optimal Call je oficiálnym providerom softfónovej aplikácie ZoiPer pre Slovenskú a Českú republiku. Pre bezplatné stiahnutie kliknite sem. Ak potrebujete pomoc pri nastavovaní, prečítajte si náš článok Návod na nastavenie Softphone.

Pýtate sa prečo poskytujeme toľko stolných VoIP telefónov? Na trhu existujú stovky modelov od nízkej kategórie až po špičkové modely. Dôvod je jednoduchý. Rôzne typy hardvéru zodpovedajú rôznym potrebám spotrebiteľov a podnikov.

Napríklad jednotlivci, ktorí používajú VoIP doma, môžu na telefonovanie jednoducho použiť svoj smartphone. Nechcú ani nepotrebujú viac funkcií. Človek pracujúci z domu by však mohol oceniť funkciu prepínať medzi volajúcimi, podržať klientov na linke atď. Niektoré z týchto funkcií sa dajú jednoduchšie použiť so stolným telefónom, ktorý má tlačidlá.

Medzi najdrahšie telefóny patria jednoznačne konferenčné systémy, ktoré sú určené na stretnutia a školenia. Majú viac kvalitných mikrofónov a reproduktorov, ktoré umožňujú komunikovať veľkým skupinám ľudí. Generálni riaditelia a ostatní vedúci pracovníci môžu pri interakcii s dôležitými klientmi potrebovať väčšie obrazovky a lepší zvuk.

Aj keď telefón (drahý alebo lacnejší model) nie je pre VoIP potrebný, slúži v mnohých prípadoch dôležitému účelu.

Call centrum vďaka VoIP od Optimal Call.

VoIP prispel k nárastu zámorských call centier

Keď sa VoIP systémy stali populárnymi, prispeli k nárastu outsourcingu. Stalo sa tak v 90. rokoch. Ako súvisia tieto dva javy? Outsourcing bol možný prevažne z dvoch dôvodov:

  • VoIP
  • Nízke náklady na pracovnú silu

VoIP umožnilo kontaktným centrám pohybovať sa v zámorí. VoIP hovory sú omnoho lacnejšie ako tradičné medzinárodné hovory. VoIP bolo a aj v súčasnosti je pri prenose hovorov účinnejšie ako analógový prenos.

Firmy zistili, že by mohli znížiť náklady na podporu zákazníkov presunutím svojich call centier do iných krajín. Keďže pracovná silu a VoIP boli lacné, z finančného hľadiska to pre firmy malo zmysel.

VoIP telefónna služba ušetrí 90 % nákladov na medzinárodné hovory

VoIP vám môže ušetriť peniaze niekoľkými spôsobmi, a to nielen z dôvodu lacných hovorov. Podniky nepotrebujú na uskutočňovanie VoIP hovorov špeciálne vybavenie. Nemusia kupovať softvérové licencie ani prevádzkovať svoje vlastné servery. Vďaka hosťovaným VoIP službám od Optimal Call dodávaným online nemusia klienti vlastniť, opravovať a udržiavať svoje vlastné vybavenie. S obchodnou VoIP službou môžete začať v podstate v tejto sekunde. Stačí sa zaregistrovať na našej webovej stránke.

Ďalším dôvodom je to, že VoIP je veľmi flexibilné. Podnik môže začať s niekoľkými číslami a linkami. Platíte iba za to, čo používate. Potom môžete pridať ďalšie zdroje, ak ich potrebujete. Máte sezónny dopyt? Pridajte ďalšie linky. Expandujete na nové trhy? Pridajte zdroje a lokálne číslo (aj keď ešte nemáte kanceláriu).

VoIP od Optimal Call umožňuje firmám meniť sa, rásť a prispôsobovať sa rôznym situáciám. Už nie ste obmedzení dostupnosťou finančných alebo iných zdrojov.

Väčšina ľudí nedokáže určiť, že je to VoIP

V počiatočných fázach VoIP bolo jednoduché rozlíšiť od analógových hovorov. V porovnaní s PSTN boli VoIP hovory charakterizované nekvalitným zvukom, trhanými konverzáciami, prerušenými hovormi a chýbajúcimi slovami. Nebola to vôbec dobrá skúsenosť. Niet divu, že podniky váhali s prijatím VoIP.

Od počiatkov sme prešli dlhú cestu. VoIP technológia sa výrazne zlepšila. Dnes môžete len ťažko nájsť rozdiel medzi PSTN a VoIP hovorom. Nikto nedokáže zistiť, či hovorí prostredníctvom VoIP alebo či osoba na konci linky používa PSTN.

Väčšina spotrebiteľov nevie, že VoIP služba ovláda mnoho populárnych služieb. Vedeli ste, že Skype je forma VoIP? Táto služba využíva proprietárne protokoly na nasadenie svojej platformy, ale je to VoIP technológia. VoIP hovory môžete uskutočňovať zo smartfónov a ani to ostatní ľudia nespoznajú.

Dúfame, že vás zaujal náš článok o zaujímavých faktov o VoIP. Ak áno, neváhajte a vyskúšajte VoIP telefonovanie sami!

This content will appear inside a popup…