SIP a VoIP, ako spolu súvisia?

Blog > Článok

Vo svete telefónie sa VoIP a SIP často používajú zameniteľne, technicky však nie sú rovnaké. Aj keď spolu súvisia, nie sú si náhradami. V skutočnosti je SIP jedným z najpopulárnejších spôsobov implementácie alebo poskytovania služieb VoIP spotrebiteľom, domácnostiam, podnikom a iným subjektom. VoIP je oveľa širší pojem, ktorý sa dá použiť na všetky formy hlasových hovorov, ku ktorým dochádza cez internet.

Čo presne znamená SIP?

Vo svete telekomunikácií a sieťového inžinierstva je protokol súbor pravidiel, ktoré môžu dve entity použiť na prenos údajov, informácií alebo signálov. Tieto pravidlá definujú syntax, metódu, štandardy a sémantiku komunikácie, aby minimalizovali zmätok a zabezpečili efektívne komunikačné relácie.

The Session Initiation Protocol je taký protokol, ktorý sa používa na signalizáciu, nastavenie a riadenie multimediálnych relácií. Tieto relácie sa môžu týkať zvuku, videa, okamžitých správ, dvoch volajúcich, viacerých volajúcich alebo ľubovoľnej kombinácie vyššie uvedených premenných.

To, čo koncový používateľ považuje za jeden telefónny hovor, je v skutočnosti rozdelené do dvoch fáz – „nastavenie hovoru“ a „prenos údajov“. SIP sa používa vo fáze nastavenia hovoru a implementuje sa do aplikačnej vrstvy. Ďalej sa používa na začatie hovoru medzi dvoma alebo viacerými účastníkmi prostredníctvom proxy serverov. Po stanovení počiatočných parametrov prebieha skutočný prenos hovoru a hlasových údajov priamo medzi koncovými bodmi spôsobom peer to peer.

Vzťah medzi SIP a VoIP

Ako je uvedené vyššie, SIP je jedným z najbežnejších protokolov používaných na poskytovanie služieb VoIP. Je to norma IETF, ktorá bola prvýkrát predstavená v 90. rokoch a stále sa vyvíja. Ak si chcete predstaviť vzťah medzi SIP a VoIP, vezmite si ako príklad internet alebo e-mail. Jedná sa o celkom univerzálne služby, ktoré dnes používa prakticky každý človek a organizácia.

E-mail sa bežne implementuje prostredníctvom protokolu SMTP – Simple Mail Transfer Protocol. Implementáciou služieb prostredníctvom všeobecne akceptovaných a štandardizovaných protokolov sú koncoví používatelia schopní odosielať e-maile alebo surfovať na webe bez prekážok. Napríklad užívateľ Gmailu môže poslať e-mail užívateľovi Outlook alebo Yahoo alebo podnikovému užívateľovi rovnakým spôsobom. Nezáleží na tom, či daná osoba používa samostatný klientsky počítač alebo informačný panel webovej pošty.

Do veľkej miery SIP a VoIP spolu súvisia a fungujú. Keď organizácia využíva SIP na nasadenie VoIP siete, je pre ostatné subjekty ľahké pracovať s rovnakým zariadením. Napríklad, ak firma nakupuje nové SIP telefóny, sú už kompatibilné so sieťou, pretože používajú rovnaký protokol.

Ako sa SIP používa vo VoIP?

SIP je textový protokol, ktorý bol vyvinutý na podobnom modeli ako HTTP odpovede. V porovnaní s alternatívami ako je H.323, je veľmi jednoduchý na zostavenie a ladenie. Je však tiež mimoriadne flexibilný a má výkonné funkcie, ktoré je možné využiť vo veľmi zložitých systémoch PBX. Je to univerzálny protokol, ktorý dokáže spracovať rôzne relácie. Konkrétne vo VoIP sa používa na vykonávanie rôznych funkcií vrátane:

Registrácia používateľa

Koncové body SIP (v podstate vaše telefóny) sa registrujú na serveroch proxy, ktoré udržiavajú zoznamy jednotlivých umiestnení koncových bodov. Keď konkrétny telefón iniciuje hovor, požiadavka sa odošle na proxy server, ktorý potom kontaktuje druhý koncový bod, aby nastavil reláciu.

Dostupnosť používateľa

SIP určuje, či sú rôzne strany dostupné na prijatie hovoru alebo na účasť na relácii. To znamená, že rôzne koncové body môžu stanoviť pravidlá, v ktorých sa uvádza, kedy alebo ako by sa chceli kontaktovať a kedy sú k dispozícii na volanie. Napríklad konkrétny telefón nemusí prijímať hovory od 8:00 do 17:00 alebo prijíma hovory iba z rovnakej siete atď.

Spôsobilosti používateľa

Rôzne koncové body zapojené do konkrétnej relácie používajú SIP na určenie toho, aký druh zvukových kodekov a ďalších mediálnych schopností (video, prenos súborov atď.) sa môže použiť pri hovore.

Nastavenie relácie

SIP oznámi telefónu, ktorý je volaný, aby začal „zvoniť“ a riadi počiatočný kontakt medzi všetkými stranami.

Riadenie relácie

SIP tiež vykonáva ďalšie funkcie správy, ako je ukončenie hovoru, pridanie ďalšieho volajúceho, prepnutie na videokonferenciu atď.

Ako sa stal SIP tak populárnym?

SIP nie je jediný protokol, ktorý sa dá použiť na implementáciu VoIP, existuje veľa ďalších, napríklad H.323. V súčasnosti však len veľmi málo organizácií a výrobcov zariadení implementuje VoIP na iných protokoloch. SIP sa stal definujúcim štandardným a všeobecne akceptovaným protokolom pre VoIP. Ako sa to stalo? Tento vývoj má niekoľko dôvodov.

Aj keď sa SIP používa na hlasovú komunikáciu, nevyvinul sa v telekomunikačnom priemysle. Namiesto toho je to protokol založený na IP, ktorý spravuje IETF, čo je pracovná skupina pre internetové inžinierstvo. Ide o flexibilný protokol a pretože má svoje korene v IT priemysle, je oveľa lepšie integrovateľný do iných internetových aplikácií, softvérov a systémov. Preto je veľmi vhodný pre fungovanie podnikov v dnešnom svete, nie ako prežitok telekomunikačných systémov z minulého storočia.

Organizácie nepotrebujú najímať telekomunikačných expertov na nasadenie VoIP. Je to jednoduchý textový protokol, podobný protokolu HTTP. To znamená, že veľa odborníkov v oblasti IT sa môže okamžite zoznámiť so SIP, pretože už dlhé roky pracujú s HTTP. Pretože VoIP v zásade zaobchádza s hlasovými hovormi iba ako s údajmi, podnikové nasadenia spravuje samotné oddelenie IT.

Okrem toho je to otvorený zdrojový protokol a bol vyvinutý na zabezpečenie interoperability už od začiatku. Výrobcovia zariadení VoIP často testujú kompatibilitu SIP pred uvedením na trh. Z vyššie uvedených dôvodov získal SIP značný záber a je teraz prvou voľbou pre akúkoľvek organizáciu, ktorá chce nasadiť VoIP sieť.

This content will appear inside a popup…