Slovník VoIP telefónie (O-R)

Blog > Článok

Svet VoIP je skutočne fascinujúci. Avšak pre niekoho môžu byť nové funkcie a celkové fungovanie IP PBX trochu mätúce. Ak chcete pomôcť tým, ktorí práve začínajú s VoIP technológiou alebo tým, ktorí narazili na nepoznaný pojem, ponúkame vám krátky prehľad najdôležitejších výrazov so stručným vysvetlením. Prinášame vám slovník VoIP telefónie.

O

Offline – Časté synonymum pre odpojenie a následnú neprístupnosť.

Online – Časté synonymum pre pripojenie a následnú prístupnosť.

Outgoing Call – v preklade „Odchádzajúci hovor“: Hovor, ktorý opúšťa vnútornú sieť a vedie do vonkajšieho sveta a stáva sa externým hovorom.

P

Private Branch Exchange (PBX) – v preklade „Súkromná pobočková ústredňa“: Súkromný telefónny systém typický pre firmy, kde navzájom prepája interné telefóny, no umožňuje aj externé pripojenia prostredníctvom VoIP, ISDN alebo analógových poskytovateľov.

Pickup Group – v preklade „Skupina zdvihnutia“: Logické prepojenie viacerých telefónnych zariadení do skupiny umožňuje zdvihnúť hovory od iných telefónov tejto skupiny.

Plain Old Telephone System (POTS) – v preklade „Jednoduchý starý telefónny systém“: Známa samostatná telefónna linka, systém jedného telefónneho čísla, ktorý existuje už mnoho rokov.

Polycom: Americký výrobca VoIP telefónov a ďalších zariadení.

Port: Hardvérové pripojenie zariadenia.

Power over Ethernet (PoE) – v preklade „Napájanie cez Ethernet“: Označuje zariadenia, ktoré sú napájané sieťovým káblom alebo môžu dodávať energiu pre iné zariadenia sami.

Primary Rate Interface (PRI): ISDN typ pripojenia, ktorý umožňuje až 30 telefónnych kanálov.

Protocol: Protokol alebo dátový protokol, ktorý upravuje časové plánovanie prenosu dát, ako aj podmienky komunikácie prostredníctvom príslušného protokolu.

Provider – v preklade „Poskytovateľ“: Firma, ktorá ponúka služby umožňujúce (okrem iného) telefonické hovory alebo internetové pripojenia.

Provisioning – v preklade „Zabezpečenie“: Konfigurácia IP telefónu prostredníctvom IP telefónneho servera alebo PBX. Automatické zabezpečenie nevyžaduje manuálnu konfiguráciu v telefóne.

Public Switched Telephone Network (PSTN) – v preklade „Verejná telefónna služba“: Kombinácia miestnych, diaľkových a medzinárodných dopravcov, ktoré tvoria celosvetovú telefónnu sieť.

Q

Quality of Service (QoS) – v preklade „Kvalita služby“: Opatrenie na zabezpečenie kvality poskytovateľov internetových služieb porovnaním požiadaviek používateľov a potenciálnej kapacity poskytovateľa služieb.

Queue – v preklade „Fronta“: Fronta hovorov zavádza prichádzajúce hovory do poradia, kým niekto nie je k dispozícii a zvyčajne prehráva hudbu volajúcemu. Do fronty môže byť priradených a prihlásených niekoľko zamestnancov, aby mohli odpovedať na hovory spoločne.

R

Rate center – preklade „Centrum sadzieb“: Geografická oblasť, ktorú používajú lokálni operátori na výmenu informácií na stanovenie hraničných sadzieb pre vydávanie telefónnych čísel a fakturáciu. Centrá sadzieb sú dôležité pri zvažovaní prenosu čísel prostredníctvom LNP do a od poskytovateľov služieb VoIP.

Real-Time Transport Protocol (RTP) – v preklade „Protokol prenosu v reálnom čase“: Dátový protokol na prenos audio a video dát v sieťach založených na IP.

Request for Command (RFC): Dokumenty RFC sú oficiálne dokumenty o internetových špecifikáciách, komunikačných protokoloch, postupoch a udalostiach, ktoré vydáva IETF (Internet Engineering Task Force) a Internet Society.

RJ-11: Typický štvor alebo šesť-vodičový konektor používaný na pripojenie telefónneho vybavenia.

RJ-45: 8-vodičový konektor slúži na pripojenie Ethernetových pripojení v počítačoch, routeroch a iných internetových zariadeniach. Tento konektor je o niečo väčší ako telefónny konektor RJ-11.

Router: Router je zariadenie pripojené k najmenej dvom sieťam, ktoré určujú ďalší bod siete na prenos paketu. Rozhodnutie o tom, ako poslať každý informačný paket, je založené na jeho aktuálnom chápaní sietí, ku ktorým je pripojený.

This content will appear inside a popup…