Softphone vs. stolný telefón – čo je pre vás lepšie?

Blog > Článok

Médiá radi bojujú proti sebe, či už ide o ľudí, nástroje alebo technológie. Koľkokrát ste už počuli alebo čítali online debaty o systémoch Windows vs. Mac alebo Android vs. iOS? Skutočnosť však môže byť veľmi odlišná. To, čo je pre vás alebo vaše podnikanie správne, závisí od mnohých premenných.

Takéto diskusie alebo analýzy od odborníkov sa však stále nevidia. Správna a najrelevantnejšia odpoveď   „to závisí“ nevytvorí chytľavé titulky alebo zobrazenia stránky. Takže opäť máme často hostenú diskusiu o zväzkoch VoIP vs. SIP v telefónnom priemysle. Pravdepodobne každý priemysel má niekedy zúfalé diskusie typu „to vs. tamto“. Konečným výsledkom je často zmätený zákazník, ktorý nemá potuchy, či to, čo robí, je preňho správne.

Softphone vs. stolný telefón?

Takže ste sa rozhodli prejsť na VoIP. Zbavili ste sa všetkých svojich zastaraných zariadení a ste pripravení vyskúšať nové technológie. Teraz prichádza veľká otázka – aký typ telefónov zvoliť? S analógovými pobočkovými ústredňami nie je na výber. Na uskutočňovanie a prijímanie hovorov musíte mať stolný telefón.

VoIP je však omnoho flexibilnejší systém. Na uskutočňovanie VoIP hovorov nepotrebujete stolný telefón. Užívatelia si môžu stiahnuť softvér nazývaný softphone do svojich počítačov, aby mohli uskutočňovať VoIP hovory. Softvérové telefóny klienti taktiež využívajú na smartfónoch a tabletoch. V zariadení potrebujete iba aplikáciu softphone a dátové pripojenie.

Samozrejme si tiež môžete zakúpiť a používať špeciálne stolové telefóny pre svoje podnikanie. Tieto telefóny musia byť kompatibilné so štandardom SIP (najbežnejšie používaný protokol pre VoIP). Pripojte ich a ste pripravení! Mnoho modelov ponúka sofistikovaný hardvér, ako napríklad mimoriadne veľké obrazovky na video-hovory alebo Hi-Fi reproduktory/mikrofóny pre lepšiu kvalitu hlasu.

Aká je správna voľba?

Odpoveď je ako vždy – to závisí. Závisí to od vašich potrieb, požiadaviek, finančných obmedzení, okolností a tak ďalej. Každý typ má svoje vlastné klady a zápory, preto sa na ne najprv pozrieme.

Softfóny sa ľahko získavajú aj používajú. Mnoho vývojárov ponúka aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť pre rôzne operačné systémy a využívať ich na rôznych zariadeniach. Z veľkej časti sú dostupné verzie zadarmo. Ak sa rozhodnete pre softphone, vaše podnikanie to nebude stáť žiadne ďalšie náklady.

Stolové telefóny môžu byť drahé, najmä v porovnaní s alternatívou, ktorá je zadarmo. Majú však niekoľko dôležitých výhod, ktorými sa môžu hrdiť. Na jednej strane prichádzajú s vyhradeným hardvérom, ktorý využíva kvalitné komponenty. Spravidla získate lepší zvuk na stolnom telefóne ako pri používaní softfónu v počítači.

Stolové telefóny sú tiež nevyhnutné na určité účely. Napríklad pre konferenčné hovory, ktoré zahŕňajú audio aj video stretnutia klientov, kde je kvalita hlasu mimoriadne dôležitá. Stolové telefóny dokážu lepšie zvládnuť zložité funkcie, ako napríklad podržanie hovoru, vyzváňacie skupiny, IVR, atď. Majú špeciálne a programovateľné tlačidlá na prístup k určitým funkciám jediným stlačením.

Čo by ste si mali zvoliť?

Len málo firiem sa drží iba jedného alebo druhého. Flexibilita VoIP zabezpečí, že môžete ľahko použiť kombináciu oboch typov a väčšina spoločností to aj tak urobí. Softfóny sú skvelé pre tých zamestnancov, ktorí neustále cestujú alebo sa stretávajú s klientmi a partnermi mimo kancelárie.

Stolové telefóny sú užitočné pre zamestnancov a vedúcich pracovníkov, ktorí väčšinou pracujú v kanceláriách. Ľudia, ako sú sekretárky, zamestnanci zákazníckej podpory a technici, často uprednostňujú stolné telefóny pre všetky užitočné funkcie. V skutočnosti nič nebráni tej istej osobe v používaní oboch. Zamestnanec môže mať v kancelárii stolný telefón a tiež si na svojom notebooku môže nainštalovať aplikáciu softphone pre zriedkavé prípady, keď cestuje či pracuje z domu.

To znamená, že nemusíte kupovať stolné telefóny pre všetkých pracovníkov vo vašej firme. Ak máte 50 zamestnancov, možno budete potrebovať iba tucet stolových telefónov. Závisí to od vašich obchodných potrieb. Poradenská spoločnosť s profesionálnymi účtovníkmi bude mať iné požiadavky ako napríklad reťazec reštaurácií. Realitná spoločnosť nemusí potrebovať žiadne stolové telefóny, pretože väčšina zamestnancov trávi svoj čas v teréne.

Jedným obmedzením, ktoré treba mať na pamäti, sú náklady. Niekedy si jednoducho nemôžete dovoliť kúpiť stolový telefón pre každého, kto ho potrebuje. Môžete začať so softphone pre každého a potom si časom pomaly kúpiť stolné telefóny. Podniky si niekedy môžu dovoliť kúpiť nový hardvér a radšej začať so všetkým hneď. Tak choďte do toho! Rozhodnite sa, čo bude pre vaše podnikanie najlepšie a začnite používať VoIP bez akýchkoľvek pochybností!